(C) Pressence Public Relations
112 punktów do planu zarządzania kryzysem [pdf, 1,5 MB]


 

Zaprenumeruj "Pressence Newsletter" - miesięcznik o public relations
 
 
Media Gapa - blog o relacjach z mediami, komunikacji kryzysowej i pisaniu informacji prasowych
 
EsPResso Quiz - Krótki, ale wcale nie taki łatwy quiz PR
Szkolenia medialne - Słynne ostatnie słowa
Tu jesteś » Strona główna » Szkolenia » S.O.S. - Słynne ostatnie słowaRóżnica pomiędzy słowem właściwym
i prawie właściwym jest taka
jak między błyskawicą i świetlikiem.
- Mark Twain


Każdy kiedyś miał ten sam problem w kontaktach z mediami. Ten problem to pułapka, w którą wpadają wszyscy początkujący adepci komunikacji medialnej – pułapka tak okrutna, że serce ściska...

O co chodzi? O krótkie i mocne słowo "nie".

Zastanów się nad trzema pytaniami i odpowiedziami:

1. "Panie marszałku – Czy PO chce dominować w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji?" "Nie jest wolą PO dominować w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji."

2. "Panie premierze – Czy nie ma pan poczucia, że rząd traci wiarygodność?" "Nie mam poczucia, by rząd tracił wiarygodność."

3. "Panie ministrze – Czy był pan załatwiaczem, czy lobbystą działającym na rzecz kogokolwiek." "Nie byłem załatwiaczem, czy lobbystą działającym na rzecz kogokolwiek."

W mediach łatwo jest wpaść w pułapkę zaprzeczeń. Nasz umysł jest zaprogramowany do zaprzeczania oskarżeniom. Jaka byłaby Twoja pierwsza reakcja na oskarżenie: “Wymusił pan pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu.” Na 100% powiedziałbyś, “Nie wymusiłem!”

Zaprzeczenia drażnią. Zaprzeczenia prowokują dodatkowe pytania. Zaprzeczenia długo zostają w głowie. Pozytywne przekazy są nudne i ulatują z pamięci.

Negatyw utrwala podstawową treść przekazu. Zaprzeczenie w odpowiedzi jest też sygnałem przejścia do defensywy.

Pozytywna odpowiedź pokazuje kim jesteś i za czym się opowiadasz. Być może nie tego oczekuje od Ciebie reporter, ale nikt nie może zmusić Ciebie do powiedzenia czegoś, co jest sprzeczne z Twoim interesem.

Nawet proste zaprzeczenie oskarżeniu utrwala treść zarzutu przez jego powtórzenie.

Możesz wyobrazić sobie te same pytania i inne odpowiedzi?

1. "Panie marszałku – Czy PO chce dominować w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji?" "Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji powinna być organem neutralnym politycznie."

2. "Panie premierze – Czy nie ma pan poczucia, że rząd traci wiarygodność?" "Rząd cieszy się wysokim i stabilnym poparciem społeczeństwa."

3. "Panie ministrze – Czy był pan załatwiaczem, czy lobbystą działającym na rzecz kogokolwiek." "Kiedy byłem ministrem dbałem o rozwój sportu i dodatkowe pieniądze na inwestycje."

Nudne, prawda? I o to chodzi.

Niestety, lista "S.O.S. - Słynnych Ostatnich Słów" jest wciąż zasilana nowymi cytatami; dla niektórych osób były to ostatnie słowa wypowiedziane publicznie.


"Nie jestem, nie byłem i nie będę kuzynem Marcina Plichty." - Tomasz Arabski, szef kancelarii premiera Donalda Tuska. Dziennik Bałtycki, 15.08.2012.

"Nie pracuję tutaj od wczoraj, nie zostałem tutaj przywieziony w teczce." - Daniel Kalemba, syn ministra rolnictwa, o swojej pracy w Agencji Rynku Rolnego. TVN24, 30.07.2012.

"Oświadczam, że nikt za mną nie stał, nikt mnie nie inspirował, z nikim się nie układałem, dla nikogo nie pracowałem." - Władysław Serafin, Prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, na konferencji prasowej o tzw. aferze taśmowej. 23.07.2012.

"Nie jesteśmy piramidą finansową, a każda lokata ma u nas stuprocentowe pokrycie." - Marcin Plichta, prezes Amber Gold. Businesstoday.pl, 22.07.2012.

"Rząd nie przegrał. A panowie, którzy grają o te interesy, na pewno nie wygrali." - Jacek Kapica, wiceminister finansów, o orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie ustawy hazardowej. TOK FM, 20.07.2012.

"Wbrew temu, co niektórzy sądzą, ja nie mam skłonności do chowania się za sutannę." - Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości. TOK FM, 18.07.2012.

"Nie powinniśmy doprowadzać sprawy do ściany, bo to zawsze jest niedobre w tak dużych organizmach jak PO. Nie chodzi o to, żeby łamać sumienia." - Grzegorz Schetyna, poseł PO, o propozycji dyscypliny partyjnej w głosowaniu nad ustawą o in vitro. TOK FM, 12.07.2012.

"Premier nigdy nie kłamie." - rzecznik rządu Paweł Graś. TVN24 "Jeden na Jeden", 12.07.2012.

"W najmniejszej mierze nie czuję się katolem" - Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości. TVN24, "Fakty po Faktach", 5.07.2012.

"Nigdy nie złożyłem żadnej deklaracji, że w przypadku niepowodzenia polskiej reprezentacji podczas Euro 2012 odejdę ze stanowiska " - Grzegorz Lato, prezes PZPN. PAP, 18.06.2012.

"Nie mamy zamiaru organizować przedsięwzięć o charakterze publicznym, ulicznym. Nie mamy zamiaru tego czasu zakłócać" - Jarosław Kaczyński, prezes PiS, na konferencji prasowej w Warszawie o tym, że jego partia nie ma zamiaru zakłócać Euro 2012 organizując protesty polityczne. 22.05.2012.

"Nie ma żadnego spisku mającego na celu likwidację TV Trwam, czy Radia Maryja." - Jan Dworak, przewodniczący KRRiT, o nieprzyznaniu miejsca na multipleksie cyfrowym fundacji Lux Veritatis. Rzeczpospolita, 21.04.2012.

"Nie jest tak, że prokuratura zamyka się w jakiejś twierdzy czy prokuratura jest państwem w państwie." - Andrzej Seremet, Prokurator Generalny. TVP1 "Wiadomości", 5.04.2012.

"Premier Pawlak nigdy nie jest ironiczny. On nigdy nie stosuje ironii." - Jan Bury, szef KP PSL. TVP INFO, 22.03.2012.

"Nie wyruszamy na żadną krucjatę antykościelną, chcemy tylko, aby były spełnione elementarne wymogi sprawiedliwości społecznej wtedy, kiedy staramy się budować czy poprawiać system emerytalny." - premier Donald Tusk w Sejmie o likwidacji Funduszu Kościelnego. 16.03.2012.

"Nie zabiegam o żadne europejskie stanowisko; będę się koncentrował, podejrzewam jeszcze ładnych kilka lat, na działaniach tutaj w kraju, chyba że obywatele zdecydują inaczej." - premier Donald Tusk o spekulacjach, że w 2014 r. miałby objąć fotel szefa Komisji Europejskiej. Dziennik.pl, 16.03.2012.

"Ten stadion to nie fuszerka, to nie jest stadion, na którym raz na kilka lat będzie odbywała się jakaś impreza." - premier Donald Tusk o Stadionie Narodowym w Warszawie. Gazeta.pl, 25.02.2012.

"Nie ma żadnego powodu, żeby dyskredytować zapis z komisji Millera, który dotyczy konkretnie generała Błasika." - premier Donald Tusk. TVP 3, 18.01.2012.

"Nie chcę zaorać prokuratury wojskowej i przy okazji umorzyć śledztwa!" - Andrzej Seremet, prokurator generalny. Newsweek, 16.01.2012.

2011

"Nikogo nie zmuszaliśmy i zmuszać nie będziemy, żeby odbierał pieniądze przez bank." - Jacek Dziekan, naczelnik Wydziału Komunikacji ZUS. TVP 1 "Wiadomości", 12.12.2011.

"Nie chcę szantażować członków partii wekslami." - Janusz Palikot, szef Ruchu Palikota. IAR, 30.11.2011.

"Nie jestem przyspawany do stołka prezesa PZPN." - Grzegorz Lato, prezes PZPN. Przegląd Sportowy, 30.11.2011.

"Nie przyjechałem na żadną wojnę." - Jarosław Kaczyński, prezes PiS, o wizycie w Nowym Sączu. TVP 1 "Wiadomości", 23.11.2011.

"[...] ani ja czy kierowana przeze mnie Federacja nie złamała prawa ani nie zrobiła czegoś nieetycznego." - Wanda Nowicka, wicemarszałek Sejmu. Gazeta Wyborcza, 12.11.2011.

"My nie stoimy na drodze polskich patriotów, tylko faszystów." - Jacek Żakowski, dziennikarz. TOK FM, 11.11.2011.

"Nie jestem żadną kością, a już na pewno niezgody, nie jestem kością żadną." - Joanna Fedak, minister pracy. TVN24, 28.10.2011.

"Nie ma żadnych problemów między nami. Jeśli ktoś chciałby rysować scenariusz problemów, konfliktów, to nie." - marszałek Sejmu, Grzegorz Schetyna. Gazeta Prawna, 11.10.2011.

"Ja nie wywieszam białej flagi." - premier Donald Tusk. TVP 2 "Tomasz Lis na żywo", 5.09.2011.

"My, w Platformie, nie jesteśmy stadem baranów, które beczy na jedną tonację." - Andrzej Czuma, poseł PO, autor raportu komisji naciskowej. Rzeczpospolita, 26.08.2011.

"Nikt nie będzie mógł powiedzieć, że w takiej trudnej sytuacji zabrakło mi odwagi." - Bogdan Klich, uzasadniając złożenie dymisji z funkcji szefa MON, po przedstawieniu raportu przez komisję J. Millera. TVN, 29.07.2011.

"Nie mam wrażenia, że robię coś strasznego." - Andrzej Godlewski, zastępca szefa TVP 1, o zarzutach, że próbuje ingerować w redagowanie "Wiadomości". TOK FM, 20.07.2011.

"Decyzja ta nie ma, jak podawały niektóre portale internetowe, żadnego związku z naciskami na Wiadomości, za zbyt małe eksponowanie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego." - Iwona Schymalla, o rezygnacji z funkcji dyrektora TVP1. PAP, 19.07.2011.

"W PiS nie ma wojny. Współpracujemy ze sobą, bo dla nas pierwszoplanowa jest zmiana rządów na PiS." - Zbigniew Ziobro, europarlamentarzysta PiS. TVN24. 9.07.2011.

"W PiS nie ma żadnego konfliktu spowodowanego słowami Zbigniewa Ziobry w Parlamencie Europejskim." - poseł Adam Hofman, rzecznik PiS. TVN24, "Piaskiem po oczach", 8.07.2011.

"Tak jak w przeszłości, tak i w przyszłości mój rząd nie będzie nikogo preferować. Nawet jeśli ten ktoś jest księdzem dysponującym tak potężnym imperium jak to ojca Rydzyka." - premier Donald Tusk po wypowiedzi redemptorysty, który określił Polskę jako państwo totalitarne. Gazeta Wyborcza, 27.06.2011.

"Kupując ten samochód, działałem w dobrej wierze i nie złamałem prawa. Nie miałem żadnego wpływu na wycenę. Nie interesowałem się tym śledztwem." - Krzysztof Bondaryk, szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, o podejrzeniu, że firma PTC (operator Ery – obecnie T-Mobile) sprzedała mu po zaniżonej cenie służbowe auto. Gazeta Wyborcza, 24.06.2011.

"Nie zmieniamy definicji małżeństwa." - posłanka Katarzyna Piekarska, wiceprzewodnicząca SLD, o projekcie ustawy o związkach partnerskich. TOK FM, 18.05.2011.

"Nie mamy przywilejów, którymi nie dysponowałaby inna mniejszość narodowa w Polsce" - Bernard Gaida, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. Nowa Trybuna Opolska, 18.05.2011.

"Nie jesteśmy narodem aniołów zarządzanych przez bandę idiotów. [...] Nie boję się Kaczyńskiego, choć go nie lekceważę. Może wygrać wybory. Boję się Wałbrzycha. [...] Nie będę rzecznikiem legalizacji miękkich narkotyków. Możecie zrobić awanturę. Jak chcecie legalizacji, to wybierzcie innego premiera." - premier Donald Tusk. TVN24, 26.03.2011.

"Dyskusja na rzecz paktu konkurencyjności doprowadziła do ustalenia: pakt nie będzie dzielił Europy, każdy kraj zdolny do przyjęcia jego rygorów będzie mógł w nim uczestniczyć." - premier Donald Tusk, o europejskim pakcie konkurencyjności. PAP, 11.03.2011.

"Nie mamy swoich mediów. PiS ma Rydzyka, ma "Gazetę Polską, "Nasz Dziennik", "Rzeczpospolitą". My nie mamy żadnego czasopisma. Nie mamy własnych stacji telewizyjnych ani radiowych. Twierdzenie, że prywatne telewizje nas popierają, to kłamstwo. One w najlepszym wypadku są nieżyczliwie neutralne w stosunku do PO." - Stefan Niesiołowski, wicemarszałek Sejmu. Wprost, 5.03.2011.

"Nikt mnie z Platformy nie wypycha." - Jarosław Gowin, poseł PO. PR 3, 19.02.2011.

"Nie jestem homofobem." - Robert Węgrzyn, poseł PO. Gazeta Wyborcza Opole, 10.02.2011.

"Polska nie psuje sobie własnych kalkulacji, własnych szyków, nie kłóci się nikt o samolot czy o fotel." - prezydent Bronisław Komorowski. PR 1, 6.02.2011.

"To, co pisze Gross, to nie są bzdury. Dyskusja z nim powinna być na wysokim poziomie, na polskim poziomie." - prof. Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce. PAP, 22.01.2011.

"Nie jest celem tego zarządu wycinanie dziennikarzy jakiejkolwiek opcji. Wszystko zależy albo od propozycji, albo od ich dokonań antenowych i ocen tych programów." - Jacek Snopkiewicz, p.o. rzecznik TVP. PAP, 22.01.2011.

"Nie obawiam się publikacji stenogramów wszystkich rozmów kontrolerów lotów na lotnisku w Smoleńsku, bo nie przerzucamy się z Rosjanami odpowiedzialnością." - Jerzy Miller, szef MSWiA, przewodniczący polskiej komisji badającej katastrofę Tu-154M. Gazeta Prawna, 18.01.2011.

"Nikt nikomu niczego nie zabiera." - Michał Boni, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, o reformie emerytalnej. Wprost 24, 11.01.2011.

2010

"Nie jestem gościem od wciskania kitu, bo to dla kogoś o elementarnej etyce jest mimo wszystko odpychające. Muszę w coś wierzyć, żeby afirmować. To mnie różni od PR-u." - Jacek Kurski, poseł PiS. Dziennik Zachodni, 16.12.2010.

"Nie wpływałem i wpływać na media nie będę." - Leszek Korzeniowski, poseł, lider opolskiej Platformy Obywatelskiej. Gazeta Wyborcza Opole, 16.12.2010.

"Nie czuję tych trupów w szafach CBA." - Paweł Wojtunik, szef CBA, o liście Mariusza Kamińskiego, byłego szefa CBA, do Prokuratora Generalnego o rzekomo zawieszonych śledztwach. RMF "Kontrwywiad", 14.12.2010.

"Nie zależy nam na podtrzymywaniu rządu Tuska." - eurodeputowany, Adam Bielan, Polska jest Najważniejsza. Polska The Times, 10.12.2010.

"Ja nie mam poczucia, żebym kogokolwiek zdradziła." - Elżbieta Jakubiak, posłanka Polska jest Najważniejsza. TVN 24 "Fakty po Faktach", 3.12.2010.

"Prezydent Komorowski nie będzie dzielił Polaków na dobrych i złych." - prof. Tomasz Nałęcz, doradca Prezydenta RP. TVN 24 "Piaskiem po oczach", 26.11.2010.

"My do tej koalicji nie przebieramy nogami i nie obrazimy się, jeżeli takich rozmów nie będzie w ogóle." - Marcin Ociepa o koalicji klubu radnych Razem dla Opola z PO w Radzie Miasta. Gazeta Wyborcza Opole, 24.11.2010.

"Nie uciekaliśmy się do taniego populizmu, w którym celowała lewica." - Violetta Porowska, kandydatka PiS na prezydenta Opola po przegranych wyborach. Nowa Trybuna Opolska, 23.11.2010.

"Nie uważam, że wybory są moją porażką." - Krzysztof Puszczewicz, kandydat PO na burmistrza Brzegu po przegranych wyborach. Nowa Trybuna Opolska, 23.11.2010.

"Nie obiecuję gruszek na wierzbie." - Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. TOK FM, 19.11.2010.

"Nikt nikogo nie wyrzuca w Platformie za odmienne poglądy w jakichś konkretnych sprawach." - premier Donald Tusk. Gazeta Wyborcza, 13.11.2010.

"Poseł został zawieszony w prawach członka klubu PSL. Złamał wszelkie standardy obowiązujące u nas. My w klubie się nie upijamy." - Stanisław Żelichowski, szef klubu parlamentarnego PSL, po "nienaturalnym" zachowaniu posła Andrzeja Pałysa w Sejmie. PAP, 22.10.2010.

"Nie będę robił niczego, co jest niezgodne z prawem. Finansowanie będzie transparentne, a sprawozdania jawne. Nie mam nic do ukrycia." - Janusz Palikot, poseł i były polityk PO, o finansowaniu zadłużenia partii. Polska The Times, 13.10.2010.

"Nie mam poczucia, że oberwałam po kampanii. [...] Ja lojalności nie kojarzę z bezmyślnością"." - Joanna Kluzik-Rostkowska, posłanka PiS. TVN24, "Kropka nad i", 9.09.2010.

"[...] Nie złamałem zasad, nie kierowałem się własnym dobrem, nie postępowałem egoistycznie." - europoseł Marek Migalski, po wykluczeniu z delegacji PiS w ECR. Blog http://migal.salon24.pl/, 3.09.2010.

"W PAŻP nie panuje nepotyzm." - Krzysztof Banaszek, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Rzeczpospolita, 30.08.2010.

"Nie mam zamiaru podawać się do dymisji." - Michał Boni, szef doradców premiera. PAP, 1.08.2010.

"Nie jesteśmy z premierem Pawlakiem od tego, żeby ludzi bolało." - premier Donald Tusk o potrzebie podwyższenia podatku VAT. "Wiadomości" TVP1, 30.07.2010.

"Absolutnie nie czuję się pokrzywdzona." - Joanna Kluzik-Rostkowska, posłanka PiS, komentując niewybranie jej do władz partii. PAP, 25.07.2010.

"W mojej decyzji nie ma żadnych ambicjonalnych czy personalnych podtekstów ani nie było też żadnych zdarzeń, które by mogłyby nas poróżnić." - Jacek Paszkiewicz, prezes NFZ, po odwołaniu Kazimierza Łukawieckiego ze stanowiska dyrektora NFZ w Opolu. Gazeta Wyborcza Opole, 21.07.2010.

"Nigdy nie złamałem prawa starałem się jednak je tak rozumieć, aby służyło pacjentowi." - Kazimierz Łukawiecki, były dyrektor NFZ w Opolu. Gazeta Wyborcza Opole, 21.07.2010.

"Nie ma we mnie takich ambicji jak pięcie się za wszelką cenę w górę, czy zdobywanie kolejnych przyczółków politycznych." - Joanna Kluzik-Rostkowska, posłanka PiS. Dziennik Łódzki, 20.07.2010.

"Nie jest wolą PO dominować w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. I nie będzie tak, że media publiczne będą poddane jakiemuś dyktatowi politycznemu czy partyjnemu." - marszałek Sejmu, Grzegorz Schetyna. Wprost 24, 12.07.2010.

"Razem z ministrem Rostowskim stworzyliśmy model obietnic, który absolutnie nie rujnuje ani wiarygodności osoby, która składa obietnice, ani budżetu. Moje obietnice zostały dokładnie policzone." - prezydent-elekt Bronisław Komorowski. Gazeta Wyborcza, 10.07.2010.

"Nie uprawiamy kłamstwa w kampanii wyborczej, te słowa sprawiły nam dużą przykrość, mam nadzieję, że pan marszałek te słowa, przykre dla nas, odwoła." - szefowa sztabu Jarosława Kaczyńskiego Joanna Kluzik-Rostkowska. PAP, 14.06.2010.

"Z moim nazwiskiem nie wiąże się ryzyko awantury." - marszałek Sejmu, Bronisław Komorowski, kandydat na Prezydenta RP. Gazeta Wyborcza, 7.06.2010.

"Ja nie mam tendencji do łatwego rozdawania obietnic, a jak coś obiecam, to zawsze zrobię." - marszałek Sejmu, Bronisław Komorowski, kandydat na prezydenta RP. Gazeta Wyborcza, 2.06.2010.

"To nie ma nic wspólnego z chęcią nadwerężenia koalicji." - marszałek Sejmu, Bronisław Komorowski, kandydat na Prezydenta RP, po komentarzu Waldemara Pawlaka krytykującego nominację Marka Belki na stanowisko szefa NBP. 28.05.2010.

"Nie ma sprzeczności między wizją państwa liberalnego w rozwiązaniach gospodarczych a solidarnego w wymiarze społecznym." - marszałek Sejmu, Bronisław Komorowski, kandydat na prezydenta RP. Dziennik Gazeta Prawna, 26.05.2010.

"Poeta Marek Majewski recytując swój wiersz, bardzo ogólnie nawiązując do polityki, do przeszłości, Andrzej Wajda mówiący o swoich doświadczeniach z ostatniego tygodnia czy Władysław Bartoszewski oceniający charakterystycznym dla siebie językiem nikogo nie obrazili, nie urazili." - Małgorzata Kidawa-Błońska, rzeczniczka sztabu Bronisława Komorowskiego. Polska The Times, 19.05.2010.

"Nie jestem sama w tym sztabie." - Joanna Kluzik-Rostkowska, szefowa sztabu wyborczego Jarosława Kaczyńskiego. TOK FM, 13.05.2010.

"To nie jest tak, że strażnicy wystawiają mandaty bez powodu, byle nałapać jak najwięcej punktów." - Artur Pieczarka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Nysie, o strażnikach miejskich. Nowa Trybuna Opolska, 13.05.2010.

"W Szansie nie złamano żadnych procedur, nikomu nie można˝na nic zarzucić˝. Tej tragedii nie dało się uniknąć." - Janusz Kwiatkowski, wiceprezydent Opola, po śmierci dwojga dzieci, którym matka podała leki psychotropowe. Gazeta Wyborcza Opole, 10.05.2010.

"Nie mam poczucia, by rząd tracił wiarygodność." - premier Donald Tusk. Gazeta Wyborcza, 10.05.2010.

"Nie widzę powodów do niepokoju o losy tego dochodzenia." - Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych, o śledztwie w sprawie katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010. PAP, 30.04.2010

"Joanna Kluzik-Rostkowska nie będzie 'paprotką', tylko realnie będzie pełniła swoją funkcję." - Jarosław Kaczyński, kandydat na Prezydenta RP, prezes PiS, o szefowej swego sztabu wyborczego. 28.04.2010.

"Nie można więc powiedzieć, że ten projekt już się nie udał." - Andrzej Olechowski, o próbie budowania nowej partii w oparciu o środki Stronnictwa Demokratycznego, Polityka, 10.04.2010.

"Nigdy nie byłem uległym lizusem." - marszałek Sejmu, Bronisław Komorowski, kandydat na prezydenta RP. Gazeta Wyborcza, 9.04.2010.

"Szczerze przepraszam wszystkich, którzy poczuli się urażeni. Nigdy nie uważałem, że Polska to dziki kraj, natomiast mam zastrzeżenia do niektórych ludzi." - Mirosław Drzewiecki, były minister sportu. TVN 24 "Kropka nad i", 31.03.2010.

"Radek Sikorski nie przegrał, tylko zajął drugie miejsce." - premier Donald Tusk po ogłoszeniu zwycięstwa Bronisława Komorowskiego w prawyborach PO. Rzeczpospolita, 29.03.2010.

"Nigdy celowo nie kłamałem." - były prezydent Lech Wałęsa po emisji reportażu Tomasza Sekielskiego "Władcy marionetek". Wprost, 15.03.2010.

"Żadnej, podkreślam żadnej decyzji w Ministerstwie Środowiska nie zatwierdzałem." - Marcin Rosół, były szef gabinetu politycznego byłego ministra sportu Mirosława Drzewieckiego, przed sejmową komisją śledczą ds. zmian w ustawie hazardowej, 18.02.2010.

"Nie zajmuję się zwalczaniem lidera opolskiego PiS-u, czyli pana Kłosowskiego, z nikim o strukturach nie rozmawiam." - Lena Dąbkowska-Cichocka, posłanka PiS. Gazeta Wyborcza Opole, 10.02.2010.

"Nie jestem w tej sprawie człowiekiem, który coś na kogoś szykował." - premier Donald Tusk, przed sejmową komisją śledczą ds. zmian w ustawie hazardowej, 4.02.2010.

"Nie byłem załatwiaczem, czy lobbystą działającym na rzecz kogokolwiek." - Mirosław Drzewiecki, były minister sportu, przed sejmową komisją śledczą ds. zmian w ustawie hazardowej, 28.01.2010.

"To nie jest zlecenie polityczne." - Edward Zalewski, prokurator krajowy, o przeszukaniu przez CBA mieszkania Pawła Piskorskiego, szefa Stronnictwa Demokratycznego, Radio Zet, 14.01.2010.

2009

"Niczego nie ukradliśmy, nie było żadnej łapówki." - Zbigniew Chlebowski o zmianach w ustawie hazardowej. Newsweek, 8.11.2009.

"Nigdy publicznie nie podważałem Twoich osiągnięć sportowych i nie drwiłem z tego, co osiągnąłeś w boksie." - Tomasz Adamek w liście do Andrzeja Gołoty, 29.10.2009.

"Nie jestem oszustem i do końca będę bronił swojej wiarygodności przed opinią publiczną." - Mariusz Kamiński, były szef CBA. Gazeta Wyborcza, 28.10.2009.

"Nie było żadnej korupcji, żadnej ingerencji urzędników w postępowaniu dotyczącym sprzedaży składników majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie." - Wojciech Dąbrowski, szef Agencji Rozwoju Przemysłu. 12.10.2009.

"Nie jestem antysemitą." - eurodeputowany PiS, Michał Kamiński. Dziennik, 25.07.2009.

"My nikogo nie oszukujemy." - premier Donald Tusk po zerwaniu porozumienia z PSL i SLD w sprawie ustawy medialnej. Gazeta Wyborcza, 25.06.2009.

"Nie ma żadnych tajnych informacji o stanie gospodarki i budżetu państwa." - minister finansów, Jacek Rostowski. 22.05.2009.

"Premier nigdy nie unikał komunikowania nawet najtrudniejszych i niepopularnych decyzji." - rzecznik rządu Donalda Tuska, Paweł Graś. Wprost, 26.04.2009.

"Ja się deratyzacją nie zajmuję. Nie wiem, gdzie są szczury, ale na pewno nie w PiS." - rzecznik dyscypliny PiS, Marek Suski. 3.04.2009.

"Ja się nie palę do fotela prezydenckiego." - premier Donald Tusk w debacie z Tadeuszem Mazowieckim w Gazecie Wyborczej. 9.03.2009.

"Nie mam wątpliwości co do osobistej uczciwości min. Czumy." - premier Donald Tusk o ministrze sprawiedliwości Andrzeju Czumie. 13.02.2009.

2008

"Ja się nie boję tej książki." - wicemarszałek Sejmu, Stefan Niesiołowski o książce Piotra Byszewskiego "Działania SB wobec organizacji Ruch". 4.12.2008.

"To, że się nie atakujemy, nie znaczy jeszcze, że się układamy." - szef klubu PSL Stanisław Żelichowski o zawarciu z PiS paktu o nieagresji. 7.11.2008.

"Nie mam w sobie potrzeby dominowania za wszelką cenę." - premier Donald Tusk o zamieszaniu w sprawie wyjazdu na szczyt w Brukseli. 20.10.2008.

"Nie będziemy picować, że rządzimy." - Janusz Palikot, poseł PO. 21.09.2008.

"Prezydent nie czyha na każdą ustawę, weto to ostateczność." - Piotr Kownacki, wiceszef Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego o propozycji nowelizacji ustawy oświatowej. 30.08.2008.

"Mogę uspokoić wszystkich, którzy troszczą się o los prezydenta, że ani PO, ani koalicja rządowa nie mają krwiożerczych zamiarów wobec prezydenta Lecha Kaczyńskiego" - premier Donald Tusk, zaprzeczając, że PO przygotowała dokument zakładający odwołanie Prezydenta z urzędu. 5.08.2008.


Jak Cię widzą, tak Cię piszą - Krótki audyt wizerunku |  Strona główna |  Newsletter |  Misja |  O Tobie |  O nas |  Nasza metoda |  Usługi |  Portfolio |  Warsztat |  Szkolenia |  Mam pytanie |  Czytelnia |  Lektury |  Chcesz PR? |  Twoje Info |  Jazda PRóbna |  Krótki kurs PR |  Test skuteczności rzecznika prasowego |  Test inteligencji kryzysowej |  Test skuteczności przekonywania |  Test jakości obsługi klienta |  Test jakości pracy agencji public relations |  Multicultural Quiz |  In English |  Kodeks etyki PR |  Linki |  Kontakt |  Mapa strony |  Polityka ochrony prywatności |  Zastrzeżenia prawne
Szkolenia PR |  112 PR |  Komunikacja kryzysowa |  Komunikacja kryzysowa w Internecie |  Trener medialny |  Szkolenia medialne |  Rzecznik prasowy |  Pressentacje

Twitter Facebook Google+ LinkedIn Pinterest GoldenLine YouTube
2000-2020 © Pressence Public Relations - Wszelkie prawa zastrzeżone